MAJ – MIESIĄCEM SZCZEPIEŃ PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

Co to jest wścieklizna?
Niebezpieczna, w większości przypadków śmiertelna choroba wirusowa zwierząt mogąca przenieść się na człowieka. Czasami zwana jest „wodowstrętem” ponieważ jednym z objawów jest skurcz mięśni na widok lub na dźwięk wody.

Jak można zarazić się wścieklizną?
Poprzez ślinę chorego zwierzęcia – w czasie pogryzienia, przez kontakt śliny chorego z uszkodzonymi błonami śluzowymi.

Kto może chorować na wściekliznę?
Ssaki, gryzonie, zajęczaki. Najczęściej chorują zwierzęta dzikie np. lisy, nietoperze. Ryby, ptaki i gady nie chorują na wściekliznę.

Jakie są objawy?
Chore zwierzęta zachowują się inaczej, niż zwykle. Dzikie, które zazwyczaj są płochliwe i uciekają przed człowiekiem zachowują się wręcz przeciwnie – stają się agresywne, atakują człowieka lub odwrotnie: są zanadto łagodne i dają się złapać.
U chorych zwierząt mogą wystąpić ataki szału, nieposłuszeństwo, agresja, otępienie. Występują też takie objawy, które widoczne są także u ludzi: biegunki lub zaparcia, wymioty, ślinotok, brak apetytu, gorączka, trudności w połykaniu, niedowład żuchwy i mięśni przełyku. Miejsce ugryzienia staje się bardzo swędzące, więc zwierzę nieustannie je wylizuje, czasami gryzie nawet do kości. Zaczyna stukać zębami i zjadać różne, niejadalne przedmioty (np. kamienie). Potem występuje porażenie kończyn. Może pojawić się również zez rozbieżny. Zwierzę ma cały czas język na wierzchu. U kotów może nastąpić także żałosne miauczenie. W przypadku postaci cichej nie ma żadnych widocznych objawów. Zgon zwierzęcia następuje po około 2-4 dniach.

Jak zapobiec zarażeniu wirusem wścieklizny?
– unikać dziwnie zachowujących się zwierząt (dzikich i domowych),
– nie głaskać i nie dotykać obcych zwierząt,
– nie karmić obcych zwierząt,
– regularnie szczepić przeciw wściekliźnie zwierzęta domowe (szczepienie kotów nie jest obowiązkowe, jednak dla własnego bezpieczeństwa zalecane),
– w momencie, gdy nasz czworonóg zostanie pogryziony, wróci do domu poraniony czy zakrwawiony, jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii,

Szczepienia w Przychodni Weterynaryjnej WetMedyk
Szczepienia przeciwko wściekliźnie u szczeniąt rozpoczynamy w wieku 12 tyg. a u kotów w wieku 16 tyg. Szczepienia powtarzamy co roku.