WAKACJE ZE ZWIERZAKIEM

Powoli zbliża się sezon urlopów i wyjazdów. Dla wszystkich jest to okres, na który czekamy przez cały rok. Wielu z nas zadaje sobie pytanie – co zrobić z naszym Pupilem, gdy wyjeżdżamy w podróż? Czy nasz ulubieniec pojedzie z nami? Jak go do tego przygotować?
W skrócie spróbujemy przybliżyć Wam podstawowe zagadnienia dotyczące opieki i przygotowania zwierzęcia do okresu urlopowego.

1.My wyjeżdżamy, nasz pupil zostaje – powinniśmy zapewnić naszemu ulubieńcowi bezpieczne i jak najmniej stresujące warunki, w których pozostanie podczas naszej nieobecności. Możemy:
poprosić znajomych, zaprzyjaźnionych sąsiadów czy rodzinę o opiekę nad zwierzęciem w naszym własnym domu. Zminimalizuje to stres związany ze zmianą otoczenia, ale dla zwierząt przyzwyczajonych do stałego towarzystwa człowieka może zwiększyć uczucie samotności (gdy osoba zajmująca się zwierzęciem odwiedza zwierzę tylko by je nakarmić czy wyprowadzić na krótki spacer). Musimy wziąć pod uwagę przyzwyczajenia naszego Pupila, jak również dyspozycyjność osoby zajmującej się naszym czworonogiem.
pozostawić zwierzę w hotelu dla zwierząt – są to miejsca dedykowane zwierzętom, w których w bezpiecznych warunkach Pupil może pomieszkać do czasu naszego powrotu.
W Centrum Weterynaryjnym „WetMedyk” znajduje się hotelik dla zwierząt, gdzie Twój ulubieniec może pozostać podczas Twojej nieobecności. Wszyscy nasi podopieczni podlegają stałej opiece weterynaryjnej.

2. Zwierzę jedzie z nami – do podróży powinniśmy przygotować siebie, jak również naszego Pupila. Jak się przygotować jeśli:
podróżujemy po Polsce – w czasie podróży powinniśmy pamiętać o częstych postojach by nasz zwierzak mógł chwilę pospacerować i odprężyć się. Zawsze należy zadbać o dostęp do czystej, świeżej wody. Jeśli samochód wyposażony jest w klimatyzację zapewnijmy temperaturę komfortową dla zwierzęcia.
podróżujemy za granicę – na terenie Unii Europejskiej do podróży wymagany jest paszport dla zwierząt. Aby uzyskać paszport niezbędna jest implantacja mikroczipu oraz ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Działania te muszą być wykonane w odpowiedniej kolejności:
1. implantacja mikroczipu
2. szczepienie przeciwko wściekliźnie
3. uzyskanie paszportu ( paszporty wystawiamy w ciągu 2 dni roboczych)
4. okres 21 dni „kwarantanny” – paszport uzyskuje ważność po 21 dniach od dnia szczepienia przeciwko wściekliźnie -dzień szczepienia to dzień 0).
Należy również zapoznać się z przepisami umożliwiającymi transport zwierzęcia do kraju, który jest celem naszej podróży.
Jeśli podróżujemy poza obręb Unii Europejskiej warto dowiedzieć się odpowiednio wcześniej jakie warunki powinny być spełnione do przekroczenia granicy.

3.Jak zminimalizować stres związany z podróżą lub rozłąką ?
Jeśli zwierzę pozostaje pod opieką znajomych, rodziny czy w hotelu, poprośmy aby w miarę możliwości zachowany został schemat dnia np. godziny i częstotliwość spacerów oraz karmienia (najlepiej by nasz Pupil żywiony był karmą do której jest przyzwyczajony).
Pozostawmy zwierzęciu jego ulubione zabawki, kocyki itp..
Oprócz wymienionych wcześniej sposobów na zminimalizowanie stresu, można również sięgnąć po środki farmakologiczne mające na celu uspokojenie zwierzęcia (więcej informacji na temat środków farmakologicznych uzyskacie u lekarza weterynarii).